Te mit teszel otthon a bőrödért?
- Anikó Gönczy
- 2020. aug. 27.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2021. ápr. 9.
Ezt a kérdést mindig felteszem vendégeimnek, amikor először jönnek hozzám. Sokszor meglepő válaszokat kapok. Lehet nem is gondolnátok, milyen sokat számít egy kis odafigyelés otthon, pedig a szép, egészséges bőr mindig az otthoni ápolással kezdődik. Ebben a bejegyzésben megmutatom a három legfontosabb alap lépését az otthoni bőrápolásnak.

1. Tisztítás
Egy biztos, a bőrünk mindenképp koszolódik a mindennapokban. A szmogos levegő, a por, eltömíti arcbőrünk pórusait. Biztosan nektek is ismerős az érzés ha alapvetően zsírosodásra hajlamos bőrötök van mint nekem, amikor egész nap azt figyelitek kényszeresen, vajon mennyire fénylik a bőrötök. Majd rohantok lemosni vízzel, vagy ha sminkeltek, gyorsan lepúderozzátok a homlokotokat. Ugye? Ezek a módszerek gyors megoldásként jók lehetnek napközben, de szükség van tartósabb, alaposabb tisztításra is. Egyébiránt a csapvízzel vigyázni kell. Miért? Hazánkban többnyire kemény víz folyik a csapból, amiben az oldott ásványi anyagok irritálhatják bőrünket, kiszárítják azt, érzékenyebb bőrűeknek kivörösödést is okozhat.
Nagyon egyszerű, ahogyan a lemosók működnek: Úgynevezett felület aktív anyagok vannak benne, amik magukhoz vonzzák a szennyeződéseket, zsírt. Vízzel pedig lemossuk ezeket az "összegyűjtött" kosz molekulákat. De ami a probléma, hogy nem csak a rossz dolgokat gyűjti össze, hanem a bőrünknek szükséges, bőrvédő molekulákat is, lipideket. Éppen ezért a lemosónk minősége hatással lesz a bőrünkre. Egy jó minőségű lemosóban vannak bőrpuhító (emolliens) és hidratáló összetevők, amik rögtön pótolják az elvesztett szükséges anyagokat.
Nem jó, ha a letisztítás után nagyon száraznak érezzük a bőrünket, húzódik. Félő, hogy sérülni fog a bőrünk védőrétege. A legagresszívabb lemosók a szappanok, nem ajánlom a használatukat arcra.
Szóval milyen lemosó a jó?
Bőrtípustól függetlenül, én gyengéd lemosót ajánlanék, ami nem habzik, lotion, géles vagy krém állagú, nincsen benne semmilyen radírozó hatás és sok hidratáló összetevő van benne.
Nagyon népszerű a dupla arctisztítás, ami tényleg a legjobb módszer, ha extrán zsíros a bőrünk vagy sminkelünk. Ez azt jelenti, hogy először egy olajos fázisú lemosót használunk, vagy micellás vizet, amivel alaposan áttöröljük a bőrünket egy vattakorong segítségével, majd utána mindezt egy gyengéd, vizes fázisú lemosóval kb egy percig simítgatva a bőrünket, langyos vízzel lemossuk.
Milyen gyakran mossunk arcot?
Minden este kötelező jelleggel. Reggel elég lehet egy kis hidratálás és fényvédő azoknak, akiknek szárazabb a bőrük. Azért nem jó a ló túlsó oldalára sem esni. Kettőnél többször se tisztítsunk, mert az már káros hatással lenne a bőrünk védőrétegére. Kivétel, ha erősen megizzadunk pl. edzés után.
2. Hidratálás
Úgy tapasztalom ezt a lépést nem szokták fontosnak tartani, főként a fiatalabb réteg, akik úgy gondolják majd elég akkor krémet kenni az arcukra ha már elkezdenek ráncosodni. De az az igazság, hogy éppen a hidratálás hiánya miatt alakulhatnak ki hamarabb ráncok. Az ne tévesszen meg, hogy zsírosnak érzed a bőröd, hidratálásra vagyis vízpótlásra akkor is szükséged van. Ha az arcbőrünk folyton csak szárító hatásoknak van kitéve, egyrészt még több zsírt fog termelni, amit senki sem szeretne, másrészt hamarabb elveszítjük arcunk rugalmasságát, és így megjelennek idő előtt a ráncok.
És akkor milyen hidratáló krém lenne jó neked? A skála itt is széles. Ma már rengeteg hidratáló krém közül választhatunk különböző árkategóriában. Ami itt is fontos szempont, hogy a bőrtípusodnak megfelelő legyen az a krém amit választasz, és ne legyen benne bőrirritáló összetevő. Az a jó, ha kellemesnek érzed felkenve, nem képez plusz réteget, gyorsan felszívódik, nem csíp, üde érzés a bőrödnek. Letisztítás után mindig használj belőle egy borsószemnyi mennyiséget. Éjszakára mehet vastagabb rétegben, akár testesebb hidratáló is, nincs olyan, hogy túlhidratált bőr.
3. Fényvédelem
Sajnos a köztudatban a fényvédelem össze van kötve a nyári évszakkal, mintha csak nyáron kellene napvédőzni és még sokan olyankor sem veszik komolyan. Be kell valljam, sokáig én sem fektettem nagy hangsúlyt erre a témára kozmetikusként, ez nincs kihangsúlyozva az iskolában, pedig kellene.
Szóóóval... az UVA és UVB sugárzások nem csak nyáron érnek el minket. Ha esős, borongós, havazós időjárás van odakint, az UV sugarak akkor is eljutnak hozzánk, az UVA még ablakon keresztül is a lakásba.
Miért olyan káros az UV sugárzás?
UVA- vagyis UV-Aging: Lejut egészen mélyen a bőr dermis rétegébe és ott DNS zavart idéz elő, vagyis károsít sejtszinten. Ez növeli a bőrrák kockázatát és az öregedés folyamatát is gyorsítja.
UVB- vagyis UV-Burn: Ettől fogunk megégni a napon.
Tehát kötelezően, napi szinten, télen-nyáron használjunk fényvédőt, ha szeretnénk megelőzni, hogy az arcunkon megjelenjenek a ráncok, vagy ha erről már lecsúsztunk, akkor hogy ne rontsunk tovább a helyzeten.
Milyen egy jó fényvédő?
Télen minimum 30SPF fényvédőt válasszunk, de mehet egész évben az 50 faktoros is. Keressünk jelzéseket a terméken, hogy véd-e UVA sugarak ellen. Pl. PA, UVA-PF, PPD.
A bőrtípusunknak megfelelőt válasszunk. Ha fizikai fényvédőt használunk, azt gyakrabban újra kell kenni, mert csak egy külső réteget képez, ha kémiait, ami beszívódik a bőrbe és ott fejti ki védő hatását, elég reggel felkenni, fél órával azelőtt, hogy elindulunk otthonról és napközben újra kenni 1-2-szer ha kint tartózkodunk a szabadban.
Ha ezt a három lépést a reggeli és esti rutinod részévé teszed, garantálom, hogy a bőrödön látványos változást fogsz érzékelni! ;)
Ha kérdésed van, írj bátran!
Comments